Lisinia Doğa

Lisinia Doğa Okulu Projesi

Lisinia doğa okulu projesi “eğitim” kavramını toplumsal gelişim ve sürdürülebilir kalkınmanın temeli olarak görmektedir. Bu temelden yola çıkarak merkezde yapılan tüm uygulamalarda farklı nitelik ve yaş gruplarına hitap edecek eğitim çalışmalarına ağırlık verilmektedir. Bu eğitimlerin tümü uygulamalı olarak sürdürülmekte ve uzmanlar yardımıyla hazırlanan modüller gönüllüler tarafından 7’den 70’e tüm bireylerin katılımıyla uygulanmaktadır.

2011 yılında başlatılan Lisinia Doğa Okulu projesi kapsamında Burdur Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan izin kapsamında; Burdur geneli ilköğretim ve lise öğrencileri belirlenmiş program dahilinde Lisinia Doğa Okulu’na katılmakta; Her okuldan birer “Doğa Gönüllüsü” olarak ayrılmaktadır.

Lisinia Doğa Okulu kapsamında ;

  • Suyun Önemi ve Su Kaynaklarının Tasarruflu Kullanılması
  • Küresel Isınma, İklim Değişikliği ve Alınabilecek Önemler
  • Yaban Hayatı ve Önemi, Biyolojik Çeşitlilik
  • Organik Tarım Teknikleri ve Başarı Hikâyeleri
  • Zararlı Kimyasallar ve Kansere Etkileri

Bunların alt başlıklarında yer alan onlarca konuyu kapsayan eğitim programları uygulanmaktadır. Program tüm okulların kendi bünyelerinde ve merkezde yapılan eğitimleri içermektedir. Dünyadan ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden merkeze gönüllü olarak destek vermek amacıyla gelenler öncelikle merkezde bir iç eğitime tabi tutulmakta; Sonrasında ise çalışmalara destek vermektedir.

Lisinia doğa okulu etkinliklerini Burdur Valiliğinden alınan izinle köylere taşımış köy kahvelerinde de eğitim vermektedir; Aynı zamanda davet edildiği üniversitelerde (MAKÜ, Atatürk Üniversitesi, AKÜ…) seminer dahilinde lisinia doğa okulu öğrencilere ulaştırılmaktadır. Bu güne kadar merkeze gelen tüm ziyaretçiler ve gönüllüler bu eğitim programına katılmış 45.000 bireye ulaşılmıştır.

Lisinia Doğa en önemli çalışmalardan olan Ekolojik Üretim/Lisinia Doğa Dostu Tarım Uygulamaları (sıfır kimyasallı üretim) projesiyle birlikte;

Kurulduğu günden beri yüzyıllardır bu topraklarda herhangi bir ilaç ve kimyasal madde kullanılmadan yapılmış kaliteli tarım uygulamalarından esinlenilmiş; Günümüzün gereği olarak Organik Tarım Sertifikalandırma işlemlerine başlanmış, İMO Sertifikasyon kuruluşundan ekolojik üretim sertifikası 3.yılın sonunda alınmaya hak kazanılmıştır.

Toprak verimliliği, hastalık ve zararlılardan korunmada uygun çeşit seçimi, ürün rotasyonu, bitki atıklarının değerlendirilmesi, yeşil gübreleme, organik atıkların kullanılması, hayvan gübresi ve biyolojik kontrol gibi yöntemler esas olarak belirlenmiştir.

Ekolojik tarım yüksek kaliteyi hedefleyen bir tarım sistemidir.

Lisinia doğa hali hazırda devam ettirilmektedir. Konum ve iletişim bilgileri için: Buraya Tıklayınız

Proje ile ilgili detaylı bilgiye BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir