Petek bakımı; kalorifer peteklerinin belli bir zaman sonra çeşitli atıkları biriktirmesi sonucunda oluşan kirleri kaldıran bir temizliktir. Bu temizlik peteklerin çok daha verimli çalışmasını ve çok daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Petekler temizlenmesi gereken zamanda temizlenmeyip uzun süre kullanılırsa ısınma sorunlarına yol açabilmektedir.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteğin içerisindeki suyun artık kahverengi bir renge bürünmesi halinde peteğin temizlik zamanı gelmiş demektir. Petek bakımı, petekler sökülmeden iç kısmının tazyikli ve kimyasal çözelti içeren su ile temizlenerek yapılmaktadır. Profesyonel petek temizleme makinesi ile yapılan bu işlem öncelikli olarak petek vanalarının sökülmesiyle başlamaktadır.

Tazyikli kireç çözücü ve makine filtresi ile peteğin bir vanasından çıkış vanasına kadar hortumla bağlama yapılır ve özel temizleyici madde bu makine aracılığıyla petekler içinde dönmeye başlar. Böylelikle kireçli su makine içerisine hapsedilmiş olur. Petekler de sökülmeye gerek kalmadan temizlenmiş olur. Uzmanlar yılda bir defa petek bakımını yaptırmanızı önermektedir.

Petek Bakımı Fiyatları

Petek bakımı yaptırmanız, kaloriferlerin yüksek verimde çalışmasını sağlayacağı için bu faturanıza da yansıyacaktır. Yüksek performanslı ısı sayesinde eviniz, iş yeriniz daha erken ısınacak ve kalorifer petekleri ortamın ısısını rahatlıkla koruyabilecektir. Bu yüzden petek temizliği yaptırırken harcanan servis bedelini ileriye dönük bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

Profesyonel petek temizliği servis fiyatları temizle kimyasalının kalitesine, petek sayısına göre 99 TL – 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Makinalı petek temizliği yapan firmalara kolayca ulaşabilir, size en yakın firmalardan fiyat teklifi alabilirsiniz.