Ebeveynler küçük çocuklarını korumak için her ne kadar dikkat etseler de bir çocuk için en tehlikeli yerlerden birinin yaşadıkları ev olduğunu fark etmeyebilirler. Birçok evde tahmin bile edemeyeceğiniz gizli tehlikeler bulunmaktadır. Ebeveynler çocuklarını güvende tutmak için evlerini, emniyetli hale getirmeli ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir.

Her yıl yaklaşık bir milyon çocuk evde kazara yaşanan kazalar sonucu acil servise getirilmektedir. Oluşan kazara yaralanmalar, hayati tehlike oluşturabilir. Ülkemizde bu sebeplerden dolayı yılda yaklaşık olarak 3.000 çocuk hayatını kaybetmektedir. Çocuklar genellikle boğulma, zehirlenme, yanma ve düşme tehlikesi altındadırlar. Bu tehlikeli kazaları gerekli tedbirleri alarak önleyebilirsiniz.

Evde, Çocuklar Nasıl Güvende Tutulur?

Çocuğunuzu güvende tutmak ve evinizi daha güvenli bir yer haline getirmek için aşağıdaki basit adımları uygulayabilirsiniz:

- Çocuğunuzun evinizdeki temizlik maddelerine ve diğer zehirli ürünleri içeren kimyasal maddelere ulaşmasını önlemek için maddeleri koymuş olduğunuz dolaplara veya çekmecelere emniyet mandalları takın.

- Sıcak tencere veya tava tutacaklarını ocağınızın arka kısmına doğru çevirin.

- Küçük çocuklar klozete yaslanıp düşebileceği için tuvalet kapağını kapalı tutan tuvalet kilitlerini takın. Az miktarda suyun içinde bile çocuğunuz boğulabileceği için banyo güvenli değildir.

- Banyoda elektrik çarpmalarının suyla temasını önlemek için saç kurutma makinesini gibi elektrik ev aletlerini kullandıktan sonra fişten çekin.

- Evinizin içinde merdiven bulunuyorsa, merdivenlerinizin üstünde ve altında güvenlik kapıları kullanın.

- Çocuklar farkında olmadan bir kordon ve ipe dolanabilir, bu yüzden perdelerinizin halka halindeki kabloları içermediğinden emin olun.

- Kitaplıkları veya cihazları (TV, Vazo) çocukların üzerine devrilmesini önlemek için sabitleyin.

- Kullanılmayan elektrik prizlerini kapatmak için bir priz kapağı veya güvenlik kapağı kullanın. Banyo ve mutfaktaki prizlerin çıkışlarının, cihazlar suya düştüğünde elektriği kesen toprak arıza devresi kesiciler ile değiştirin.

Çocuğunuzu evde güvende tutmak için yukarıdaki adımları uygulamanız başınıza gelebilecek yaralanma olasılıklarını önemli ölçüde azaltacağını unutmayın. Bununla birlikte, alabileceğiniz en önemli güvenlik önlemi çocuğunuzu her zaman yakından izlemektir. Mümkün olduğunca, çocuklarınızı gözetimsiz bırakmamaya çalışın.