Kötü ekonomi sütün hem üretimine, hem tüketimine olumsuz yansımaktadır. CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker "Dünya Süt Günü" dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

CHP Burdur Milletvekili Dr.Mehmet Göker "Dünya Süt Günü" dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Göker kötü ekonominin hem süt üretimine , hem süt tüketimine olumsuz olarak etkilediğine değinen Vekil Göker yaptığı yazılı açıklamada bir takım sorunlara , sroularla değindi.

Göker şu sorulara yer verdi ;

  1. Tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da yerli üretim desteklenmeli ve acil eylem planı bir an önce açıklanmalıdır.
  2. Hayvancılığın en büyük sorunu olan Et-süt-yem paritesi belli kurallara bağlanmalı ve bu konuda bir mevzuat oluşturulmalıdır.
  3. Son 2 ay içinde 4-5 kere zam gören ve 150-160 liraları bulan yem fiyatları kontrol altına alınmalı ve gerekirse Süt Konseyi paralelinde bir Yem Konseyi kurulmalıdır.
  4. Yem bitkilerinin üretiminin arttırılması için Bakanlık tarafından çalışmalar yapılmalıdır.
  5. Süt üreticilerimizin yem fiyatlarında yaşanan artışlardan ve diğer girdi maliyetlerinden korunmasına yönelik tedbirler alınmalıdır.
  6. Her türlü hayvan ithalatı yasaklanmalı ve yerli üreticiyi korumak açısından belli miktarlarda Gümrük Vergisi konmalıdır.

Haberi Devamı...